Öfke Kontrol Bozukluğu

Öfke uygun ifade edildiğinde, son derece sağlıklı ve doğal bir duygudur. Fakat bireyler genellikle öfkeyi patlayıcı, ölçüsüz, vahşi, kirli, yakıcı ve tüketici bir duygu olarak algılarlar. Ancak kontrolden çıkıp da yıkıcı bir hale dönüşürse, iş hayatında, kişisel ilişkilerde ve genel yaşam kalitesinde sorunlara yol açar. Pek çok kişisel ve sosyal problemin (örneğin, çocuk istismarı, aile içi şiddet, fiziksel ya da sözel saldırganlık, toplumsal şiddet) temelinde öfke vardır. Öfke hem dışsal, hem de içsel bazı olaylarla ortaya çıkar. Arkadaşınız, eşiniz, anneniz, kardeşiniz veya öğretmeniniz gibi belli bir insana öfkelenebileceğiniz gibi; trafik sıkışıklığı, iptal edilen bir randevu gibi bir olaya da öfkelenebilirsiniz. Öfkelenmenizden kendi kişisel düşünceleriniz sorumlu olabileceği gibi, daha önceden başınızdan geçmiş ve sizi öfkelendirmiş bazı olayların anıları da sorumlu olabilir.

“Yardım Almalı mıyım?

Öfke normal bir duygudur. Ancak öfkeyi yoğun bir şekilde yaşıyor olmak ve bunun bir problem haline gelmesi sizin aynı zamanda fiziksel bazı zorlanmalar yaşamanıza ve aslında bedenen de güçsüzleşmenize neden olabilecek bir sorundur. Öfke Kontrol Bozukluğunda genelde bedeninizde uyuşma ve karıncalanma hissi, göğsünüzde sıkışmalar ve kalp çarpıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk hissi görülür. Eğer öfke problemini yoğun bir şekilde yaşıyorsanız ve aşağıdaki sorunlarla boğuşuyorsanız bir uzman desteği almanızda yarar vardır.

 • Öfke duygunuzu ifade ediş biçiminizden dolayı yakın çevrenizle olan bağlarınız yara almaya başladıysa,
 • Öfke sizin için bir davranış modeli haline gelmeye başladıysa
 • Öfke sizin yıkıcı davranışlar sergilemenize neden olmaya başladıysa
 • Öfkelendiğiniz an içinde ne yapacağınızı şaşırıyor ve sonrasından nedamet duyacağınız olaylar silsilesi yaşanıyorsa,
 • Diğer tüm duygularınızı hissetme becerinizi engellemeye başladıysa
 • Etrafınızdaki insanlara hem fiziksel anlamda hem de sözel anlamda yara alacakları davranışlar sergiliyorsanız bir uzman desteği almanızda yarar var.

Yardım Alma Sürecinden Ne Beklemeliyim?

 • Yakın çevrenizdeki insanlarla olan iletişim sorunları ve bağlarınızda oluşan zedelenmelerin üstesinden nasıl geleceğinizi öğreneceksiniz.
 • Düşüncelerinizin, duygularınızın ve davranışlarınızın birbirini nasıl etkilediğini ve nasıl iç içe geçtiğini öğreneceksiniz.
 • Kendinize duyduğunuz özsaygı gelişecek ve böylelikle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz
 • Öfke kontrol beceriniz geliştikçe oluşan tahribatın yaralarını sarmaya başlayabilecek ve böylelikle sosyal destek sisteminizi daha da iyileştireceksiniz.
 • Edindiğiniz sosyal destek ile yaşamınızda gerçekleşecek yeni olumlu gelişmeleri fark edecek ve bunun sonucunda kişisel ve mesleki gelişiminiz de olumlu bir şekilde etkilenecek.
Scroll to Top
Powered by