Psikolog İlk Seansta Neler Sorar?

Genelde daha önce bir psikolog ile görüşme yapmamış, psikoterapi seanslarına katılmamış olan bireyler, ilk seansta kendilerini neyin beklediği ve neyle karşılaşacakları, bir psikoterapi sürecinde neler yaşandığı konusunda merak duyabilirler. Bu noktada arama motorlarında da sıklıkla aranan Psikolog İlk Seansta Neler Sorar? Psikolog İlk Görüşmede Ne Sorar? Psikoloğa Ne Anlatılır? gibi soruların cevaplarını bu yazıda size kısaca  açıklamaya ve bir psikoterapi seansında ne yapılır ve süreç nasıl işler konularında kısa ve öz bilgiler vermeye çalışacağım.

Bir psikolog ile görüşmeye karar vermek bazen zorlayıcı olabilir. Çünkü insan bazen en yakınındakilere dahi yaşadığı sorunu anlatamamışken hiç tanımadığı bir insana bu durumdan bahsetmek biraz güç gelebilir ve bu sorunu anlattığında ne yapılabileceği konusunda tereddütler yaşıyor olabilir. Bazen ise yaşanan problemler öyle bir hal alır ki yaşanılan problemler kişinin yakınlarından kaynaklandığı için tarafsız ve objektif bakabilecek bir profesyonele ihtiyaç duyulabilir.

Benim Ankara İlinde profesyonel olarak hizmet verdiğim danışmanlık sürecinde genel olarak danışanlarım telefonla irtibat kurup hizmet almak istediklerini ve bu hizmetten nasıl yararlanacakları hakkında kısa bir bilgi talebinde bulunduklarını belirttikleri gibi, telefonda sorunları hakkında konuşmanın kendilerini zorlayan tarafları olduğunu ve seansa gelince görüşmek istediklerini belirtebiliyorlar.

İlk Görüşme ve Formlar: Bu ilk görüşmeye geldiğinizde bekleme salonuna alınırsınız ve asistanımız tarafından bize misafirimizin geldiğine dair bilgi verilir. Ardından sizinle tanışmak ve dolduracağınız ölçekleri nasıl dolduracağınıza dair bilgi vermek için yanınıza gelir ve ölçekleri tamamladığınızda tam saatinde görüşmeye alınacağınızı belirtirim.

Genellikle randevu günü ve saatini belirledikten sonra danışanlarımdan ilk görüşmeye yaklaşık olarak 20 dakika kadar erken gelmelerini rica eder ve bu 20 dakikalık süreç içinde kendilerine vereceğim form ve ölçekleri danışmanlık süreci öncesinde doldurmalarını isterim.

Bu uygulanan ölçekler yaşamış olduğunuz sorun hakkında bizlere genel bir bilgi verir. Daha sonra bireysel danışmanlık sürecine başlar ve sizden yakınmalarınızın bir öyküsünü almaya çalışacağımı ve bu konuda bazı sorularımın olabileceğini belirtirim. Sorularıma başlamadan önce ise yapılan görüşmenin etik ilkeler çerçevesinde gerçekleşeceğini ve ikinci, üçüncü şahıslar ile kesinlikle paylaşılmayacağını (Ortada sizin hayatınızı veya başkasının hayatını tehlikeye sokacak bir durum olmadığı müddetçe.) belirtirim.

Öykünüz:Yakınmalarınıza dair öykünüzü genelde bir seansta, durumu etkileyen birden fazla faktör var ise iki seansta tamamlamaya çalışıp danışmanlık sürecinde size nasıl bir destek sağlayabileceğim konusunda bilgiler veririm.

Genelde size ilk seansta aşağıdakine benzer sorular sorarak bilgi toplamaya çalışır ve endişelerinizi doğru bir şekilde değerlendirmeye çalışırım;

-Bugün size nasıl yardımcı olabilirim?

-Sizi bir psikolog ile görüşmeye iten neden hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Bu sorular seansın genel olarak açılış sorularıdır ve sonrasında mevcut problemin ne olduğu, ne zaman başladığı, nerde başladığı veya kimlerleyken arttığı, nasıl sonlandığı, bu sorunun üstesinden gelebilmek için daha önce neler yaptığınız gibi sorular sorarak sorunu detaylandırmaya çalışırım.  Bunların dışında şu ana kadar ki semptomlarınızın neler olduğu, ilişkilerinizi,ilgi alanlarınızı ve güçlü yanlarınızı anlamaya çalışırız.Bu sorular genel olarak acil ihtiyaçlarınızın neler olduğu ve sizi seansa neyin getirdiği konusunda bir fikir elde etmemizin yanı sıra hangi psikoterapi yöntemini uygulayacağımız hakkında da bize bilgi verir.

Geri bildirim: Seansın sonlarına doğru tartıştığımız konuları özetlemeye çalışarak bazı geri bildirimlerde bulunmaya çalışır ve uygulayacağımız psikoterapi yöntemine göre sorunu ele alma konusunda nasıl bir yol izleyeceğimiz hakkında size geri bildirim vermeye çalışırım. Aynı zamanda sizin bu danışmanlık sürecinden neler beklediğiniz ve hedeflerinizin neler olduğu konusunda bilgi alıp bir plan hazırlamaya çalışırım.

Süre: Genelde danışmanlık süreci uygulanan yönteme göre farklılık gösterebilse de yaklaşık 45-50 dakika sürmektedir. Ancak yukarıda da belirttiğim üzere ilk görüşmeler bazen ikinci bir seansı yapmayı veya süreyi daha uzun tutmayı gerektirebiliyor.

Ankara’da psikolog arayışı içindeyseniz sitede bulunan iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

Fahrettin ÖZÇELEBİ

Psikolog&Psikoterapist&Emdr Terapisti

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Powered by