EMDR Nedir Ne İşe Yarar?

EMDR Terapi Nedir Ne İşe Yarar? 

Oldukça yeni ve sıra dışı bir yöntem olan EMDR Terapi, keşfedildiği günden beri travmalar söz konusu olduğunda tüm dünyada en çok ilgi gören, tavsiye edilen ve araştırılan psikoterapi yöntemlerinden biri haline gelmiştir. 1987 Yılında Dr. Francine Shapiro tarafından tamamen tesadüf eseri bulunan ve dilimize ”Göz Hareketleri İle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi” olarak çevrilen EMDR Terapi, bilimsel çalışmalar sonucunda geliştirilen protokolleri sayesinde birçok psikolojik problemin sağaltımında başarıyla kullanılmıştır. Dr Francine Shapiro, parkta yürüdüğü bir gün, günümüzde de bilgi işleme modeli olarak kullandığımız göz hareketlerinin kendisini rahatsız ettiğini düşündüğü bazı anılarının rahatsız edici semptomlarını ortadan kaldırdığını fark eder ve bunun üzerine araştırmalar yapmaya başlar. İnsanı rahatsız eden düşünceler veya anılar söz konusu olduğunda gözlerin belirli bir düzende ve hızda hareket ettirilmesi sonucunda olumsuz düşüncelerin bilinçten sıyrıldığını keşfeder. Olumsuz anı tekrar hatırlanmaya çalışıldığında daha önce oluşan semptomların tekrar oluşmadığı görülür. Daha sonrasında ise düzenli bir şekilde uygulanabilmesi ve aynı etkiyi diğer rahatsızlık duyan kişilerde de gösterebilmesi amacıyla bir protokol geliştirilir ve bilimsel araştırmalar kapsamında uygulanmaya başlanır. Ortaya çıkan sonuç ise mucizevidir. Yapılan onca bilimsel araştırmanın sonucunda ise 1995 yılında EMDR Terapisi hakkında bir ders kitabı yayımlanır. Günümüzde Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından etkili bir terapi yöntemi olarak kabul gören EMDR, aynı zamanda savunma bakanlıkları tarafından travmaya maruz kalmış askerlin travma sonrası stres bozukluğu tedavisi için de kullanılmaktadır.

EMDR Şu Ana Kadar Kaç Kişi Üzerinde Uygulanmıştır?

Başta travmalar olmak üzere bir çok psikolojik rahatsızlığın ve bu rahatsızlıkların oluşturduğu semptomların iyileştirilmesi amacıyla tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan EMDR Terapinin, dünya genelinde toplamda derneklere kayıtlı 100.000 civarında uygulayıcısı bulunmaktadır. Benimde üyesi olmaktan onur ve mutluluk duyduğum bu klinisyen topluluğu son 25 yılda, milyonlarca danışanın farklı türlerde yaşadığı psikolojik rahatsızlıkların sağaltımında başarılı bir şekilde kullanılmıştır.

EMDR’ da Prosedür Nasıl İşliyor ve Değişim Nasıl Sağlanıyor?

Yaşadığınız her yeni deneyim, beyninize yeni bir bilgi olarak gider. Örneğin yaşadığınız bir şiddet, taciz veya trafik kazası olayında beyniniz bazı bilgiler edinir. Bu bilgiler, olayı yaşadığınız gün gördüğünüz görüntüler, aldığınız kokular, duyduğunuz sesler hatta tatlar olarak yer edinir. Beyin için yaşanılan bu olay ve edinilen tüm bilgiler işlenemeyecek ağırlıktaysa, aradan aylar hatta yıllar geçmesine rağmen siz bu olayı her hatırladığınızda, olaya dair benzer bir görüntü gördüğünüzde, benzer koku ya da tat aldığınızda veya ses duyduğunuzda rahatsız eden hatıralar yeniden canlanır. EMDR ile geçmişte yaşadığınız ve belleğinizde işlenemeden kalan bu bilgilere ulaşılır ve beynin bilgi işleme sistemi uyarılır. Kısa süreli göz hareketleri, bilatarel dokunuşlar veya EMDR ses cihazı yardımıyla 30-45 saniyelik setler uygulanarak sıkışıp kalmış olan olumsuz anılarınızın bir öğrenme deneyimine dönüşmesi ve çözüme götüren yeni bağlantılar yapması sağlanır. Bir örnek vermek gerekirse tecavüz mağduru bir kadının yaşadığı travmatik olaya karşı hissettiği duygular ”utanç ve korku” kendisi ile ilgili olumsuz inancı ise ”ben güçsüz biriyim veya değersizim” iken, EMDR işlemesi sonrasında ”utanç bana ait değil, ben güçlü bir kadınım” şeklinde daha sağlıklı ve özgüvenli duygular ve düşünceler geliştirmesi sağlanır.

Hangi Sorunların Danışmanlığında Kullanılır:

Başta tüm travmatik olayların ortaya çıkardığı semptomlar olmak üzere;

Panik atak

Sosyal fobi

Depresyon

OKB

Cinsel, fiziksel ve duygusal istismar

Cinsel saldırı

Rahatsız edici anılar

Doğum ile ilgili yaşanan travma ve kaygılar

Uçma Korkusu

Uyku hakkında korku ve endişe

Performans kaygısı: Aktörler, sporcular, müzisyenler ve eğitmenler için yaşanabilecek sahne korkuları

Performans geliştirme

Sınav Kaygısı

İhanet ve reddedilme duyguları

Öfke Kontrolü

Çocukların yaşadığı kaygı ve korkular

Yukarıda yer alan sorun alanlarının danışmanlığında etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Ankara’da yaşıyor ve EMDR Terapi desteği ile travmatik yaşantılarınızın oluşturduğu olumsuz anılarınızdan ve semptomlarından kurtulmak istiyorsanız, sitemizde yer alan iletişim numarasından ulaşıp destek alabilirsiniz.

Psk. Fahrettin ÖZÇELEBİ

EMDR Terapisti

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Powered by